Usługa: biuro rzeczy znalezionych

• Ustawę z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych ( Dz. U. 2015, poz. 397),

• Ustawę z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny ( Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm);

• ustawę z dnia 18 października 2006 r. o likwidacji niepodjętych depozytów
    ( Dz. U. Nr 208, poz. 1537 ).

• Ustawę z dnia 17 czerwca 19666 o postepowaniu egzekucyjnym w administracji
    (Dz.U. z 2014 r.poz.1619 z późn. zm.)

• Zarządzenie nr 31/15 Starosty Włodawskiego z dnia 14 lipca 2015 r.

Zgodnie z art. 13 cyt. wyżej ustawy odebranie zawiadomienia o znalezieniu rzeczy oraz przyjęcie rzeczy stwierdza się w sporządzonym protokole, który stanowi podstawę wydania znalazcy poświadczenia przyjęcia znalezienia rzeczy albo znalezieniu oraz przyjęciu rzeczy. W poświadczeniu wskazuje się imię, nazwisko i adres znalazcy oraz dokładnie określa się znalezioną rzecz, czas i miejsce znalezienia rzeczy. Jeżeli znalazca żąda znaleźnego, należy uczynić o tym wzmiankę w poświadczeniu. Organ wydający poświadczenie zatrzymuje jego odpis podpisany przez znalazcę.

• koszty przechowywania oraz utrzymania rzeczy znalezionej w należytym stanie, a także koszty poszukiwań do wartości rzeczy w dniu odbioru obciążają uprawnionego do odbioru. Rzecz nie może zostać wydana przez zapłaceniem tych kosztów.

• niezwłocznie

• Ewa Zaniuk

Nr telefonu: 82/57 21 510 w.131

Godziny pracy: poniedziałek: 800 – 1600, wtorek – piątek: 730 - 1530

Sposób załatwienia sprawy: Do depozytu przyjmuje się przedmioty znalezione na terenie powiatu włodawskiego, które posiadają wartość przekraczającą 100 zł, jak również:

1. pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności, rzeczy o wartości historycznej, naukowej i artystycznej;

2. sprzęt lub ekwipunek wojskowy;

3. dokumenty wojskowe (legitymacja, książeczka lub zaświadczenie wojskowe, karta powołania).

Biuro odmawia przyjęcia w depozyt:

1. rzeczy , której szacunkowa wartość nie przekracza 100 złotych, chyba że jest to rzecz o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej;

2. rzeczy, której posiadanie wymaga pozwolenia, a w szczególności broni, amunicji, materiałów wybuchowych;

3. dowodu osobistego lub paszportu;

4. rzeczy, co do których zachodzi podejrzenie, że zostały porzucone z zamiarem wyzbycia się własności;

5. rzeczy o właściwościach powodujących, że ich przechowywanie jest niemożliwe;

6. rzeczy zaliczanych do produktów niebezpiecznych, łatwopalnych, żrących, wybuchowych;

7. zwierząt, które zabłąkały się lub uciekły.

Osoby poszukujące rzeczy zgubionej i zgłaszające się do Biura Rzeczy Znalezionych muszą:

1. określić jaka rzecz (przedmiot) zastała zgubiona, opisać rzecz, charakterystyczny wygląd bądź znaki szczególne;

2. przedstawić dowody stwierdzające posiadanie zagubionej rzeczy (np. dowód zakupu przedmiotu, numery seryjne, własne oznaczenia bądź opis widocznych środków zużycia).

Biuro podejmuje czynności zmierzające do odszukania właściciela rzeczy i powiadomienia go o odnalezieniu rzeczy. Rzecz zostaje wydana pod warunkiem uprawdopodobnienia przez właściciela prawa do jej posiadania.

• Nie dotyczy

• Załączniki: pokwitowanie odbioru rzeczy znalezionej, oświadczenia o zagubieniu rzeczy, protokołu wydania rzeczy z depozytu